
31.07.2008 ja 01.08.2008....viimane päev Tveris ja kojusõit

30.07.2008.....minek Tveri
29.07.2008......viimane õhtu Nekrosovos
28.07.2008......kukeseened ja sirmik

9.00 suundusime seenele, jagunesime kaheks grupiks ja mina jäin Kairi, Kaarli ja Evaga ühte punti. Kairi oli meil tubli seenetark ja tundis kohe ära sirmiku. Ühiselt otsustati korjata ainult neid seeni, mida ei pea kupatama (peamiselt kukeseened). Saak oli vägev ja mets lummav. Tagasitulles selgus, et ka teine seeneliste grupp oli saanud korraliku saagi. Kairi tarmukal juhtimisel toimus seente puhastamine ja roaks valmistamine. Anne tegi küpsisekooki. Viisime meile juba tuntud Lapinite sugulasele korvitäie seeni ja saime vastu kotitäie kartuleid, mune ja sibulat. Õhtuks valmis pidulik söök mis maitses imehea.
27.07.2008......pitsivaimustus

Hommikul tõi meile tuttav Sergei (eilne küüdi andja) kohale poemüüja, kes meie pärast tegi poe lahti. Tuli rahulik päev ja sissesättimine uude koju. Nele ja Riin täitsid päevikut, Kaarel ja Kairi võtsid koos oma südameasjaks mõõdistada ära meie elukoht ja talu. Mina mõtisklesin koos Annekesega moekollektsiooni ideid ja Eva, Madis ja Sonja läksid kuhugi teise külla materjali otsima.
Hommikul enne poodi minemist tuli üks kohalik tädi meie juurde kaema, et mis tegelased me sellised oleme, sain teda filmitud huvitava nurga alt. Hiljem avastasin end Nelega koos päikesepitsi punumas ja nokitsesime koos päris tükikene aega. Õhtul saabusid Nekrosovosse ka meie kadunud kaaslased Andres ja Marje, siis sai muljetatud ja vaikselt veini libistatud. Kairi ja Anne hõivasid köögi ja valmis rikkalik õhtusöök - pastapolognese. Selle tegemiseks sai külapealt küsitud suur pott ja ahju köetud. Õhtul sai veel Sonjat ja Madist natukene joonistada (Andres veits segas mind, teipisin ta sellepärast maalriteibiga muumiaks) Öösel oli toas ikka meeletult palav magada ja kuna aknad lahti ei käinud ja uksest tormasid sisse sääsed ja parmud, siis polnud ka õhku mida hingata.
Hommikul enne poodi minemist tuli üks kohalik tädi meie juurde kaema, et mis tegelased me sellised oleme, sain teda filmitud huvitava nurga alt. Hiljem avastasin end Nelega koos päikesepitsi punumas ja nokitsesime koos päris tükikene aega. Õhtul saabusid Nekrosovosse ka meie kadunud kaaslased Andres ja Marje, siis sai muljetatud ja vaikselt veini libistatud. Kairi ja Anne hõivasid köögi ja valmis rikkalik õhtusöök - pastapolognese. Selle tegemiseks sai külapealt küsitud suur pott ja ahju köetud. Õhtul sai veel Sonjat ja Madist natukene joonistada (Andres veits segas mind, teipisin ta sellepärast maalriteibiga muumiaks) Öösel oli toas ikka meeletult palav magada ja kuna aknad lahti ei käinud ja uksest tormasid sisse sääsed ja parmud, siis polnud ka õhku mida hingata.
26.07.2008......Kaarli seiklused auto katusel ja sõit Nekrosovosse

25.07.2008.....Posnia jõe ääres

24.07.2008....muuseum, kunstniku ateljee ja Soolamehe kodu

23.07.2008....Toropatsi ekskursioon

22.07.2008......Andreapoli seiklused ja võrratu loodus

21.07.2008....gruppide ümberjaotumine ja Andreapolisse minek

20.07.2008....tagasi Tveri

19.07.2008...lahkumispidu Passenkas

18.07.2008.....Passenka küla laulutädi

17.07.2008.....Nikulina kultuurimaja

16.07.2008.....Väikekitse külas

15.07.2008...kass läks ära ja hiirtel on kohe pidu Jeremejevskoes

14.07.2008.....pitsimöll

13.07.2008....jumalateenistus

12.07.2008....kiriku aktsioon ja militaristist Imemehe etteaste

Meie käisime meel savivilede tegija tädi juures, kes püüdis meile oma töödangut ka müüa. Järgnevalt suundusime lapitehnika tädi juurde natukene asja kuulama ning lõpuks jäime mina ja Eva Kadriga internaati filmi vaatama pühakoja ehitusest ja protsessist. Aktsioonis osales ligi 80 inimest, kirikul olevat olnud originaalprojekt mille idee saadi vanadest puuehitistest ja projekt ise oli kuldaväärt sellest küljest, et omas tugevat hariduslikku ja kasvatuslikku tähendust. Kuna üritusel mainiti ära ka meie kohalolu, oli Kadri sunnitud pidama omapoolset kõnet ja ühtlasi vahetati viisakusavaldusi ja kingitusi omavahel. Õhtul viidi meid autoga koju.
11.07.2008 .....Kitseküla esimene päev

Spirovasse jõudes pressisime end kohaliku bussi peale, mis viis meid Kitsekülla. Ilm oli äraütlemata palav ja buss koledasti täis. Kumbki mu jalg ei puudutanud maad ja kotid olid pidevalt risuks jalus. Buss oli justkui kummist. Igas peatuses tuli aga inimesi juurde ja kõik mahtusid sõbralikult ära. Inimesed olid usaldavad ja piletiraha rändas ausalt käest kätte. Andres ja Kadri leidsid juba bussis mõned karjalased kellega suhelda ja kokkuvõttes oli tegemist meeldejääva ettevõtmisega. Kitsekülas tuli meil välja nuputada kus asub meie võõrustaja kodu, algselt pidi meid vastu võtma kooli direktriss ja meid juhatati küll ühele poole ja siis jälle risti vastu teisele poole. Päike lõõmas ja kott oli nagu tina ja lõpuks juhatati meid üldse koolimajja ja öeldi, et direktrissi praegu ei ole ja tuleb kunagi hiljem ja keegi meie tulekust ei teadnud. Koolimajas tegime väikese stiilimuutuse läbi ja oli aeg end lasta küla kaardile panna. Jalutasime kohaliku kiriku suunas ja meile tuli vastu Dimitri V.T. (Moskva haridusosakonna ülema asetäitja) kes uuris kohe kes me sellised oleme ja viis meid autoga meie võõrustaja Valentina V.A juurde. Perenaise juures ootas meid soe vastuvõtt söögilaua, viina ja külalistega, kellest silmapaistvam oli Zoja Aleksandrovna Turitseva (Tveri karjala autonoomia peaspetsialist ja mitmekordse kõrgharidusega andekas naine). Tegime lahti esimese Vana Tallinna, tõsteti toostid ja söödi, vesteldi.....ja siis mul viskas pildi silme eest mustaks (nähtavasti sümbioos raskest kotist, päikesest ja toidumürgitusest).....edasi piirdus minu trajektor kahel järgneval päeval voodi ja tualeti vahet käimisega. Vahepeal tuli minu und segama perenaine Valentiina, kes kõigutas mu reformvoodit ja laulis karjala keelseid laule.....mul kujunes temast seoses sellega isiklik arvamus, mille jätsin sealviibimise ajal enda teada.
10.07.2008.....näitus

Pärast näituse ülespanekut läksime jõe äärde peesitama. Kokkusaamispaigaks leppisime kokku „Mina armastan Tveri“ lillekaunistuste juures. Sergei juba ootas meid ja tema entusiasm polnud raugenud. Õnneks olid meil nüüd Andres ja Kaarel kaasas, kes said ka osa suhtlusest enda kaela. Sergeile õpetati hulgaliselt vajalikke slängiväljendeid, mida tal Tartus olles kindlasti vaja läheb, ta võttis kõik diktofoniga lindile. Andres laulis oma kurgulaulu ja Kairi harjutas hoogsalt parmupilli. Kaarel tegi striptiisi Eesti moodi. Kairi veristas oma huule ära ja mina sain vist lihtsalt päiksepiste.
Päiksekäes olles sai ka hulganisti vedelikke tarbitud ja oli aeg otsida ülesse koht, kus kuningas jala käib ehk siis "avalik käimla" - kus tõesti kõik oli avalik. Edasi otsustati liikuda jõe teisele kaldale, tüdrukud said minna koos Sergeiga tema sinises OKA-s ja ringiga, igastahes nägime ära ka Gorki tänava ja Sergei kodu. Autos oli meie armsal giidil igaksjuhuks gaasipüstol, kriminaalse elemendi eemalepeletamiseks.
15.00 läksime näituse avamisele Saltõkov-Stsedrinis. Jäime natukene hiljaks ja juba kostus pillimäng. Nägin juba taamal kahtlastes "nagu eesti" moodi rahvarõivastes tegelasi, papp tanud peas ja kõikidest erineva maakonna komplektidest kokku kombineeritud rahvarõivastega tegelasi. Ühel väiksel poisil igastahes jäi mulle silma muhu männa mustriga vest, tema kõrval jällegi oli naisterahval järva-jaani seelik jne. Kohal oli palju reportereid, ajakirjanikud ja vähemalt kaks profikaamerat. Peeti kõnesid, anti intervjuusid ja söödi pirukat-kurki.
Peale näituse avamist läksime (Kairi, Andres, Kaarel, Eva, Kirke, Sergei) Sergei juhtimisel söögikohta otsima. Lauas kirjutas Kairi oma nelkidega ümbrikule vene keeles Tapa pataljoni aadressit. Sai palju nalja, sest Andres ütles Sergeile, et Kairi poiss tuleb ja annab talle tuupi (saatja aadressiks pani Kairi Sergei oma). Kirja enda sisu oli tegelikult teine ja ka kurjoosne aga see on juba Kairi teada. Lauas ristis Andres veel end ümber Tarakan Tarakanovitsiks ja Sergei nähvas kohe et pigem Kretin Kretinovits.19.00 pidime tagasi olema hotellist, Madis tegi koosoleku. Terve tee hotelli käis Sergei meile tungivalt peale, et me ikka õhtul temaga ujuma tuleksime. Koosolekul oli ka lõbus, Sergei andis veel viimased nõuanded kaasa st. külla jõudes kohe varjuda ja minna parem metsa - siis ei saa vast peksa.
Õhtune ujuma minek osutus pikemaks matkaks ja seda tegid kaasa Eva, Kairi, Anne, Üllo ja mina. Tagasitulles selgus tõsiasi, et oleks võinud ka tulla lühemat teed pidi ja tegelikult oli hotell päris ligidal. Igastahes teekonnal jäi mulle silma huvitav arhitektuur (mida Sergei ei lubanud pildistada). Stiilinäiteks järgnev kirjeldus: palkmaja puitpitsi ja siniste aknalaudadega, aknad plast paketiga, kivi katus, teine korrus peale ehitatud modernses stiilis, veerand sellest majast oli juurdeehitis tellistest, liitmiskoht lihtsalt semendiga kokku mätsitud. Maja ümbritses kaks aeda, esimene neist oli 20 cm-ne puidust ja väga nigel, teine oli 2 meetrine tugev betoonist valatud ja viinamarjaväätidega kaunistatud aed (kumbki neist ei ümbritsenud maja täielikult). Tänav moodustus arhitektuurilisest müstikast, kus iga hoone oli eraldi maailm. Ujumiskohta jõudes olid julged vetteminejad Anne, Üllo, Eva ja Sergei. Mina ja Kairi võitlesime kaldal sääskedega. Veest väljatulev Sergei meenutas mulle koledasti Jääaja laisklooma Sidi.9.07.2008...Tveri linnaga tutvumine.

Õhtul läksime Eva, Anne ja mina jõe äärde jalutama ja pildistama ja peaaegu kohe tulid kohalikud poisid meiega rääkima. Tegemist oli toredate ja huvidega noortega, kellega sai edukalt keelt praktiseerida, rääkisime palju Tveri linnast, ajaloost, kultuurist, ka Tallinnast, filmidest, hobidest ja paljust muust, poisid olid viisakad ja heatahtlikud. Mängisime sõnamängu. See käis nii, et keegi ütles ühe sõna vene keeles ja temast järgmine ütles miskit, mis talle esimese asjana pähe kargas selle sõnaga seoses – päris huvitav oli. Õhtu lõpuks hakkasid ka kõige viletsama keeleoskusega tegelased ühtteist rääkima. Igastahes mingi aeg öösel läksime tagasi hotelli ja jätsime kaaslased jõe äärde pidutsema.
8.07.2008...teeleminek Tallinnast

Subscribe to:
Posts (Atom)